Dva zvláštní groše Václava IV.

05.03.2023

Zachovalost mincí je mizerná, ale většina zásadních ikonografických prvků je zřetelná.

První prezentovaná mince (obr. 1);

Z vnějšího opisu první prezentované mince je částečně čitelná pouze jeho první část a to slovo DEI a ležatej křížek. Dále je částečně vidět rozdělovací znamínko mezi GRATIA REX, čtyřlistej květ s negativní středovou tečkou, vyskytující se u grošů typů XIII. - XV. Ve slově BOEMIE vidíme pouze literu M kde je částečně vidět zkříženej kosej dřík. Podle zachovalých liter v panovníkově jméně vidíme, že se tam nachází N s nízkým kosým dříkem a v typologii J. Hány je popsáno pouze u typů II.d/1 a III.a/3. Z titulatury TERCIVS jsou litery kompletně vyraženy a z celýho vnitřího opisu vidíme cca 85%, takže i díky krásně viditelným S můžeme avers přiřadit ke standardnímu typu Hána XIV. (Obr. a - srovnání postranního lístku trojlístku z groše typu XIV.g a první prezentované mince.)

Opisy na reversu sou neidentifikovatelný. Obraz heraldickýho lva je z větší části poškozenej otěrem a nedoražením. Tlapy sou mohutný, ocas má poměrně tvar pravidelné osmičky a čenich zasahuje do perlovce. Ze zbytku poměrně velké hlavy je docela dobře vidět tlama, kde sou minimálně dva zuby. To by naznačovalo atyp. XVIII. a tudíž kříženou ražbu. Po konzultaci s panem Hánou v září min. roku, by se ale taky mohlo jednat o dvojráz, kterej jak hlavu, tak tlapy zvětšuje. Ale teď, po získání druhé mince a jejím porovnání s první, se přikláním spíš k verzi, že se na prvním groši opravdu jedná o lva typu XVIII.a. - 28,0mm; 2,36g.


Druhej groš (obr. 2) je sice poznamenanej přeražbou, ale pořád je na tom líp jak groš první. Královská koruna je zničená, ale přesto je tam vidět vzhůru zahnutej postranní lístek trojlístku (obr. b - srovnání postranního lístku trojlístku z groše typu XIV.n a druhé prezentované mince) v mezeře mezi liliema - tento tvar je typický pro koruny typu Hána XIV.n - XV. což je dobrým znakem pro bližší určení. Problém ale nastává s čelenkou koruny, kde sou jasně vidět perly (naznačeny na obr. d), což nám ale určení stěžuje. Na koruně u typů XIV.n - XV. totiž perly na čelence nejsou.

Ohledně vnitřních opisů, litera N (obr. e) v panovníkově jméně a i litery S ve jméně a titulatuře sou správně (neotočený). Z venkovního opisu, je častečně vidět A ze slova GRATIA, jeden list rozdělovacího znamínka čtyřlistýho květu, EX ze slova REX, rozdělovací znamínko v podobě ležatýho křížku (obr. c) a kompletně slovo BOEMIE kde je v M vidět zkříženej kosej dřík.

Revers je taktéž poznamenanej přeražbou, ale přece jenom o něco míň než avers. Lev je robustní, má velkou hlavu s otevřenou tlamou se třema zubama a s výrazným uchem. Tlapy sou mohutný s velkýma ostrýma drápama zasahujícíma do perlovca. Hříva je složená ze tří řad (3+4+4) měsíčků, prameny ocasu lva sou zakončeny jakoby do špičata třema chomáčema chlupů. Popisovaný znaky lva, především tvar jeho hlavy, odpovídají lvu atypické řady - typ Hána XVIII.Co říct závěrem;

Na těchto mincích se setkáváme s velice zvláštní kombinací lícního razidla typické řady – konkrétně lícního razidla typu Hána XIV. - u druhé mince neznámého typu a rubního razidla atypické řady - typu Hána XVIII.V případě aversu druhé mince, konkrétně koruny, ovšem předpokládám (je to jenom můj osobní názor), že se jedná o novou (přechodnou) variantu mezi typem XIV.n a XV. Ono tomuto názoru taky nahrává ozdobný O ve slově BOEMIE. Toto O se vyskytuje ještě u typu XIV.n, ale u typu XV. už ne. Dokázat tento můj názor bude možný až v tom případě, že se objeví další kus se stejnou korunou.

Jenom ještě pro doplnění, viděl sem ještě dva kusy křížené ražby, ale líc typ XVII. / rub XVIII.